Even with playing this game of making a different dish every weeknight for my family, for almost two years now, I try to save money on my grocery bills. Drumsticks this week were $.49 a pound. Drumsticks are not my favorite choice in meat but the kids love them and they can be made in several different forms so no one gets sick of them. I bought 16 pounds of them to freeze and use over the next several weeks.
In planning my meals I try to use simple ingredients that I have on hand. I may plan a meal with something I know will be on sale like a beef roast on the weekend and then use the leftovers in a casserole, soup or sandwich. Remember sales run every 6-8 weeks so I can pretty much predict when items I may like are on sale. I only do one…
View original post 173 more words